Tetikçinin Gecesi - Collateral (2004)Tetikçinin Gecesi - Collateral
Collateral - Tetikçinin Gecesi
2004 - ABD
Tür
Dram, Gerilim, Suç
Süre
120 Dak.
Yönetmen
Michael Mann
Oyuncular
Tom Cruise , Jason Statham , Jamie Foxx , Jada Pinkett Smith , Mark Ruffalo , Javier Bardem , Debi Mazar , Peter Berg , Irma P. Hall , Barry Shabaka Henley , Bruce McGill , Richard T. Jones , Paul Adelstein , Klea Scott , Emilio Rivera , Jamie Mcbride , Bodhi Elfman
Senaryo
Frank Darabont,  Michael Mann,  Stuart Beattie
Yapımcı
Michael Mann , Walter F. Parkes

Tetikçinin Gecesi (özgün ad:Collateral) 2004 yapımlı Akademi Ödülü adayı gerilim filmidir. Filmin yönetmeni Michael Mann'dır ki Michael Mann aynı zamanda filmin yapımcıları arasında da yer almaktadır, filmin diğer yapımcısı ise Julie Richardson'dur. Senaristleri arasındaysa Michael Mann ve Frank Darabont'un isimleri geçmemektedir. Filmin senaristlerinden Stuart Beattie'nin ismi geçmektedir.

Film bir çok eleştirmenler tarafından olumlu eleştiri aldı. Eleştirmenlerin 86% kadar büyük bir bölümü filme iyi tepkilerini gösterdiler. Filmin başrol oyuncuları Tom Cruise ve Jamie Foxx'un ise performansları oldukça beğenildi ki aynı zamanda Jamie Foxx, En İyi yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülünede aday gösterildi.
Max Durocher (Jamie Foxx) Los Angeles' da bir taksicidir. 12 yıldır bu iştedir.Kendisinin en büyük hayali güzel bir tatil ve güzel bir hayattır.Gündüzcüyle taksiyi paylaşmakta ve gece taksisi olarak çalışmaktadır,çünkü kendisine göre gece insanlar daha sakin olmaktadırlar.Max ' in annesi hastadır, Max her gün onu hastahanede ziyaret eder,annesi biraz huysuzdur ve oğluna sürekli kötü davransada yine de onun işinden gurur duymaktadır çünkü Max' in yaşlı annesi onun bir limuzin söförü olduğunu ve ünlüleri taşıdığını sanmaktadır.

Max yine bir gece Los Angeles' de Annie diye(Jada Pinkett Smith) bir avukatı taksisinde ağırlarken, Annie ona kendi telefon numarasını verir. Aralarında konuşma geçtiği sırada ise bir hava alanından Vincent diye(Tom Cruise) bir adam çıkar ve o an boş olan Max ' in arabasına biner,Max yine sıradan bir müşteri olarak Vincent ' i kabul eder.Vincent Maxe 700 dolar teklif eder ve tüm gece onun için çalışmasını söyler,Max ' in işine göre bu yasak olsada yine de kabul eder ve Vincent ' in istediği yere onu götürür. Fakat tek olarak arabada beklerken bir anda bir adam yukardan kanlar içinde arabanın üzerine düşer. Olanlara inanamayan Max, şimdi büyük bir belanın içerisindedir. Los Angeles aynı zamanda bir uyuşturucu şehridir ve önemli bir mafya patronunun aleyhine mahkemede tanıklık yapacak 5 muhbiri öldürme görevi Vincent ' a verilmiştir. Max şimdi Vincent' tan kurtulmak ve kendi hayatına geri dönmek istese de artık tetikçinin gecesi başlamıştır.

Diğer Filmler

Not Defteri

The Notebook

Dram, Romantik

2004

Prestij

The Prestige

Dram, Fantastik, Gerilim

2004

A-Takımı

The A-Team

Aksiyon, Gerilim, Macera

2004

Footloose

Dram, Komedi, Müzikal

2004