Mumya: Ejder İmparatoru'nun Mezarı - The Mummy: Tomb Of The Dragon Emperor (2008)Mumya: Ejder İmparatoru'nun Mezarı - The Mummy: Tomb Of The Dragon Emperor
Mumya Ejder İmparatoru'nun Mezarı - The Mummy Tomb Of The Dragon Emperor
2008 ABD , Almanya , Çin
Tür
Aksiyon, Fantastik, Macera
Süre
112 Dak.
Yönetmen
Rob Cohen
Oyuncular
Maria Bello , Jet Li , Michelle Yeoh , Brendan Fraser , John Hannah , Russell Wong , Isabella Leong , Darryl Quon , Luke Ford , Liam Cunningham , Anthony Wong Chausang , Jacky Wu , James Bradford , Paul Wu , David Calder , Fernando Chien , Brian Ho , Congquyen Lam , Xiang Guangxu , Yungstun Wu , Tony Wai , Regis Attiow , Don Lew , Kham Tri Vixaysy , Scott Taylor , Michael Scherer , Charles Esposito , Kyle Burnett Cashulin , Phong Doan Huy , Vihung Luv , Larry Lam , Alex Chiang , Mike Ching , James Mark , Chris Mark , Mac Jeffrey Ong , Allan Yuklun Chou , Ken Tran , Daniel Giverin , Stella Maryna Troshyna , Helen Feng , Emerald Starr , Marcia Nasatir , Alison Louder , Guo Jing , Binghua Wei , Albert Kwan , Tian Liang
Senaryo
Miles Millar,  Alfred Gough
Yapımcı
Stephen Sommers , Bob Ducsay , Sean Daniel , Chris Brigham

Toplam 178 milyon dolara malolan ve dünya sinemalarında 848 milyon dolar hasılat elde 'The Mummy' ve 'The Mummy Returns'ün devamı 'The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor / Mumya: Ejder İmparatoru'nun Mezarı', 1 Ağustos 2008'te gösterime girecek. Serinin bu halkasında başkadın oyuncu ve yönetmen değişikliği hemen dikkatleri çekiyor.

İlk iki 'Mummy' filminin yönetmeni Stephen Sommers, Kasım 2001'de yaptığı açıklamada, üçüncü bir filmden söz ederken, 'Bu konuda çok büyük talep var. Ancak ilk ikisinden çok daha büyük ve çok daha iyi bir film yapmanın yolunu bulabildiğimiz takdirde yaparız' demişti.

Stephen Sommers, Mayıs 2004'te yaptığı açıklamasında ise üçüncü 'Mummy'i yapmak için gerekli enerjinin kendisinde bulunup bulunmadığına dair kuşkuları olduğunu söylemişti.

Aralık 2005'te Alfred Gough ve Miles Millar tarafından deneme niteliğinde bir senaryo taslağı yazıldı. Bu senaryoda, lanetlenen ordusuyla birlikte dünyayı ele geçirmek için 1940 yılında harekete geçen Çinli mumyanın öyküsü vardı.

Mart 2006'da oyuncu Oded Fehr, yaptığı açıklamada, Stephen Sommers ile yaptığı görüşmeden söz ederek, üçüncü filmin geliştirilme aşamasında olduğunu ve senaryosunun yazıldığını öğrendiğini söyledi.

Aynı yılın Eylül ayında Universal Pictures tarafından Joe Johnston'a yönetmenlik teklifi götürüldüğü, çekimlerin startının 2007 başlarında verileceği açıklandı.

Ocak 2007'de yönetmen değişti. Universal yetkilileri, 2008 yılında gösterime girecek üçüncü 'Mummy'nin yönetmenliği için Rob Cohen'le görüşmelere başladılar.

Bundan sonraki açıklamada, yeni filmin öyküsünün Brendan Fraser ve Maria Bello'nun oynadığı iki temel karakter ve artık büyümüş olan oğulları çevresinde gelişeceği bildirildi. Bu arada ilk iki 'Mumya' filminde başkadın rolünde oynayan Rachel Weisz, Peter Jackson'ın yöneteceği 'Lovely Bones - Cennetimden Bakarken' için 'Mumya' serisinden ayrılmıştı.

Fraser ve Bello'nun canlandırdığı temel karakterlerin oğulları rolünün ise Luke Ford'a verilmesi bir başka yeni gelişmeydi. Hatırlanacağı gibi serinin ikinci filmi olan 'The Mummy Returns'ta bu karakteri 10 yaşında bir çocuk olarak tanımıştık. Yeni filmde ('The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor / Mumya: Ejder İmparatoru'nun Mezarı') 10 yıl sonrası konu edildiği için Fraser ve Bello'nun karakterlerinin oğullarının 20 yaş civarında yetişkin bir delikanlı olması gerekiyor...

Diğer Filmler

Parçalanmış

Splintered

Gerilim, Gizem, Korku

2008

Kehanet

Knowing

Bilim Kurgu, Dram, Gizem

2008

Ben Efsaneyim

I Am Legend

Bilim Kurgu, Fantastik, Gerilim

2008