Cesur Yürek - Braveheart (1995)Cesur Yürek - Braveheart
Cesur Yürek - Braveheart
1995 - ABD
Tür
Aksiyon, Biyografi, Dram
Süre
177 Dak.
Yönetmen
Mel Gibson
Oyuncular
James Cosmo , Brian Cox , Angus Macfadyen , Mel Gibson , Catherine McCormack , Ralph Riach , James Robinson , Sean Lawlor , Sandy Nelson , Brendan Gleeson , Sophie Marceau , Tommy Flanagan , Peter Mullan , David Ohara , Michael Byrne , Alun Armstrong , Sean McGinley , Patrick Mcgoohan , Gerard Mcsorley , Ian Bannen , Alex Norton , Joe Savino , Bernard Horsfall , Paul Tucker , Barry Mcgovern , John Kavanagh , Donal Gibson , Martin Murphy , Robert Paterson , David Mckay , Peter Hanly , Mhairi Calvey , Gerda Stevenson , Andrew Weir , Alan Tall , Rupert Vansittart , Malcolm Tierney , John Murtagh , Julie Austin , Richard Leaf , Stephen Billington , Liam Carney , Derek Pykett , Declan Geraghty , Mal Whyte , David Gant , Jimmy Keogh , Martin Dempsey , Phil Kelly , Bill Murdoch , Daniel Coll , Jimmy Chisholm , Fred Chiverton , Martin Dunne , Jeanne Marine , Tam White , Dean Lopata , William Scott-masson , Joanne Bett , Seslendirenler Uğur Taşdemir , Ahmet Taşdemir , Atilla Olgaç , Bora Sivri , Faruk Akgören , Seda Yıldız , Aziz Güngör , Tarık Tibet , Emin Yaraç , Halil Doğan , Erhan Türkmen , Gökhan Özkara , Orhan Gözen , Tuncay Atayata , Yapımcılar Mel Gibson , Bruce Davey , Alan Ladd Jr. , Stephen McEveety , Dean Lopata , Elisabeth Robinson
Senaryo
Randall Wallace
Yapımcı
Mel Gibson , Bruce Davey

13. yüzyıl İskoçyası. İngiliz Kralı Edward, İskoçya'yı da krallığına katmak istemektedir. İngiliz soylularına Prima Nocta, yani topraklarında evlenen her kadınla ilk geceyi geçirme hakkını vererek İskoç halkının ayaklanmasına sebep olur. Çocukken ailesini ve yakınlarını özgür İskoçya uğruna kaybeden William Wallace, yıllar sonra karısı da öldürülünce halkı organize etmeye ve İngilizleri topraklarından atmaya karar verir. Mel Gibson'ın yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapım, ülkemiz sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır.

1996 yılında 10 dalda Oscar'a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.

Mel Gibson, İskoçya'nın 13. Yüzyıl'da verdiği bağımsızlık savaşını konu olan bu sürükleyici destanın hem başrolünde oynuyor hem de yönetiyor. William Wallace'ın (Mel Gibson) karısı İngiliz birlikleri tarafından mahvedildiği ve öldürüldüğü zaman, onun intikam arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için tutku dolu bir savaşa dönüşür. Wallace'ın cesaret hikayeleri sıradan insanların İngilizlere karşı silahlanması ve direnişlerinin büyük ölçekli bir savaşa dönüşmesini sağlar.

Cesur Yürek ihtiras, ihanet ve cesaret dolu zengin, duygu yüklü tarihi bir destan. Etki sahası ve ihtişamı, onu film yapımı tarihinde gerçek bir zafere dönüştürüyor.

Diğer Filmler

Gemideki Gizem

Deadwater

Aksiyon, Gerilim, Korku

1995

Hayal Et

Imagine That

Aile, Dram, Fantastik, Komedi

1995

Yeni Evli

Just Married

Komedi, Romantik

1995

Yok Ya

Anything Else

Dram, Komedi, Romantik

1995