Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike - Star Wars Episode I: The Phantom Menace (1999)Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike - Star Wars Episode I: The Phantom Menace
Yıldız Savaşları Bölüm I Gizli Tehlike - Star Wars Episode I The Phantom Menace
1999 - ABD
Tür
3 Boyutlu, Bilim Kurgu, Aksiyon, Fantastik, Macera
Süre
136 Dak.
Yönetmen
George Lucas
Oyuncular
Ewan McGregor , Keira Knightley , Dominic West , Natalie Portman , Liam Neeson , Samuel L. Jackson , Jake Lloyd , Ian McDiarmid , Sofia Coppola , Warwick Davis , Ray Park , Ralph Brown , Pernilla August , Roman Coppola , Ahmed Best , Lindsay Duncan , Celia Imrie , Bronagh Gallagher , Silas Carson , Brian Blessed , Chris Sanders , Greg Proops , Richard Armitage , Ben Burtt , Kenny Baker , Oliver Ford Davies , Matthew Wood , Taylor Murphy , Paul Martin Smith , Michelle Taylor , Nathalie Kelley , Candice Orwell , Seslendirenler Frank Oz , Ahmed Best , Lewis Macleod
Senaryo
George Lucas
Yapımcı
Rick McCallum
Diğer Adı
Yıldız Savaşları 1 - Star Wars 1 / Yıldız Savaşları 4 - Star Wars 4

Genç Luke Skywalker'ın içindeki gücü keşfedip galaksinin zalim imparatoruna başkaldırmasına henüz on yıllar vardır. Hatta Luke henüz doğmamıştır. Barış içindeki galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir.

Barışçıl bir gezegen olan Naboo, iyi yürekli genç Kraliçe Amidala tarafından yönetilmektedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul'un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala'yı köşeye sıkıştırmaktadır. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo'ya gönderilirler.

Jedi'lar giderek derinleşen komployu keşfederken 9 yaşındaki Anakin'le tanışırlar. Küçük çocuğun mekaniğe karşı müthiş bir yeteneği ve şeytani bir zekası vardır. Jar Jar Binks isimli geveze ve kurbağamsı mahluğun da dostluğunu edinerek büyüyen uyumsuz grup, bir yandan Federasyonun robot ordularına karşı Amida'lanın yardımına koşarken, öte yandan da Darth Maul'la yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Galakside bir şeyler, geri dönmemek üzere değişmeye başlamıştır...