X-Men (2000)X-Men
2000 - ABD
Tür
Bilim Kurgu Aksiyon Macera
Süre
104 dakika
Yönetmen
Bryan Singer
Oyuncular
James Marsden , Hugh Jackman , Ian McKellen , Patrick Stewart , Halle Berry , Famke Janssen , Anna Paquin , David Hayter , Rebecca Romijn , Shawn Ashmore , Ray Park , Bruce Davison , Shawn Roberts , Tyler Mane , Sumela Kay , Rhona Shekter , Kevin Rushton , Matthew Sharp , Katrina Florece , Adam Robitel , Alex Burton , John Nelles
Senaryo
Bryan Singer  Tom DeSanto 
Yapımcı
Stan Lee   Avi Arad   Richard Donner   Kevin Feige   Lauren Shuler Donner  

Cyclops. Jean Grey Storm..... Onlar ve daha bir çoğu Children Of Atom (Atom Çocukları) idi; herbiri biribirinden farklı genetik mutasyonlar ve bu mutasyonların kendilerine kazandırdığı insan üstü güçlerle doğmuştu. Ne yazık ki insanoğlu anlamadığı şeyden korkmaktadır ve bu mutantlar kendilerini binbir türlü kötülükten korudukları toplum tarafından dışlanmışlardır. Önyargı ve nefretle dolu bir dünyada, insanlar farklılıkları kabullenememekte ve birer ucube olarak gördükleri mutantları kendilerine karşı birer tehdit olarak görmektedirler. Böyle düşünenlerin başında Senator Kelly gelmektedir.
Dünya üzerindeki en güçlü telepatik yeteneklere sahip insan olan Prof. Charles Xavier insanlarla mutantların bir arada barış içinde yaşayabileceğine inanmaktadır ve X-MEN adı altına bir çok mutantı etrafında toplar. Onun yardımıyla bir çok mutant güçlerini kontrol etmeyi ve insanlığın faydasına olacak şekilde kullanmayı öğrenmişlerdir. Kendlerinden korkan bir dünyayı korumak için savaşmaktadırlar.