Ustura - Machete (2010)Ustura - Machete
Ustura - Machete
2010 - ABD
Tür
Aksiyon, Gerilim
Süre
105 Dak.
Yönetmen
Robert Rodriguez, Ethan Maniquis
Oyuncular
Robert De Niro , Danny Trejo , Nimrd Antal , Jessica Alba , Lindsay Lohan , Michelle Rodriguez , Tito Larriva , Steven Seagal , Cheech Marin , James Parks , Jason Douglas , Don Johnson , Daryl Sabara , Jeff Fahey , Carlos Gallardo , Ara Celi , Tom Savini , Shea Whigham , Alejandro Antonio , Matthew Tompkins , Hugo Perez , Tommy Nix , Tina Rodriguez , Juan Gabriel Pareja , Chris Warner , Greg Ingram , D.j. Castillo , Jaime De La Rosa , Vic Trevino , Jim Henry , Electra Avellan , Mary Skaggs , Elise Avellan , Alcides Dias , Cheryl Chin , Doran ıngram , Dimitrius Pulido , Billy Blair , Jenellerae Cardenas , Gary Teague , Mayra Leal , Martina Griffin , Mitchell Lance Adams , Cory Scarborough , Gilbert Trejo , Brent Smiga , Felix Sabates , Marci Madison , Alicia Rachel Marek , Roland Ruiz , Nina Leon , James Brownlee , Scott Jefferies , Edgar Arreola , Corina Calderon , Joseph Campos
Senaryo
Robert Rodriguez,  Alvaro Rodriguez
Yapımcı
Quentin Tarantino ,  Robert Rodriguez

Ustura veya özgün İngilizce ismiyle Machete, 2010 yapımı Amerikan aksiyon filmidir. Yönetmenliğini Robert Rodriguez ile Ethan Maniquis üstlendiği filmin başrolünde Danny Trejo'nun oynamıştır. İçinde bulunduğu çete tarafından ihanete uğrayan Machete'nin çetenin liderinden intikam alması vahşi bir görsellikle anlatılan filmde ayrıca diğer başrol oyuncuları da Robert De Niro, Lindsay Lohan, Jessica Alba, Don Johnson, Michelle Rodriguez ve Steven Seagal da bulunmaktadır. Film, ABD'de 3 Eylül 2010 tarihinde vizyona girmiştir.

Aşırı vahşet, aşırı kan, aşırı acımasızca insan öldürmeler, soğuk kanlı katiller ve güzel kadınlar. Ayrıca aksiyon kamerası, tıpkı 80'li yılların filmlerinden fırlamış gibi.Yönetmenin Grindhouse ikilemesinde de yaratılmış ve Machete ismi ile yine aynı aktör Danny Trejo tarafından canlandırılmış bir bölüm var. Rodriguez'in Grindhouse içerisinde yazıp yönettiği sahte bir fragman videosunda bulunan Machete, bu film ile de doygunluk veriyor.

Birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmde en dikkat çekici olanlar ise Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Steven Seagal, Lindsay Lohan ve Robert De Niro. Bu kadroyu birarada görmek gerçekten çok eğlenceli. Ve herkes filmin bir yerinde bir dönüşüm geçirerek sizleri gülümsetiyor. Ancak Machete'nin en önemli özelliklerinden birisi de hiç beklemediğiniz anda hiç beklemediğiniz karakterlerin filme dahil olup, filmden çıkmaları. Bu şaşırtmacaları daha önceki filmlerinde de kullanan Rodriguez bunun peşini bırakmayacak görünüyor.