Tina Fey Filmleri ve Biyografisi


Elizabeth Stamatina Tina Fey (d.18 Mayıs 1970 Pensilvanya, ABD) Amerikalı yazar, komedyen ve aktris. Fey şu an 30 Rock adlı dizinin yardımcı yapımcısı, yazarı ve başrol oyuncusudur. 30 Rock adlı dizi ülkemizde ComedyMax kanalında yayınlanmaktadır. 30 Rock adlı dizi, Fey'in Saturday Night Live adlı programdaki tecrübelerinden bahsetmektedir

Tina Fey, TIME dergisinin her yıl belirlediği dünyayı en çok etkileyen kişilerin listesi olan Time 100 listesinde 2007 yılında en ön sıralarda yer aldı.

Fey, Pennyslyvania, ABD'de doğdu. Annesi Yunan ve Amerikan, babası da Alman ve İskoç asıllıydı. Ağabeyi Peter, kız kardeşinin yedi yaşındayken bir resim yaptığını söylüyor. Resimde bir İsveç peynirinin önünde el kaldıran insanlar vardı diyor. Altında da Bir peynirin ne kadar çok arkadaşı var yazıyormuş.

Fey Cardington İlkokulu ve Beverly Hills Ortaokulu'na gitti. 8. sınıftayken komedi ile ilgilenmeye başladı ve komedi ile ilgili bağımsız projeler yaptı. Upper Darby Lisesi'nden 1988 yılında mezun oldu.

Tina Fey, 1992 yılında Virginia Üniversitesi Drama Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Chicago'ya taşındı. Orada gün boyunca erkeklerle ilgili bir dernekte görev aldı ve geceleri de bir komedi tiyatrosunda ders aldı. Fakat herkes tarafından komedi konusunda beceriksiz bulundu.

1994 yılında The Second City'nin kadrosunda yer aldı ve orada Paradigm Lost adlı çalışmada rol aldı ve Jeff Ödülünü kazandı. Ayrıca şu an ImprovOlympic adlı komedi tiyatrosunun deneyimli kadrosundadır.

Baş yazar Adam McKay'in de yardımıyla, Tina Fey, 1997 yılında Amerika'da NBC kanalında yayınlanan Saturday Night Live adlı programda yazarlık yapmaya başladı. 1999 yılından beri Fey, SNL (Saturday Night Live)'nin tek kadın baş yazarıdır. Bu Fey için bir kilometre taşı olmuştur.

SNL'nin 25. yıldönümü programının yazarı olarak, Fey,2001 yılında Amerika'nın Yazarlar Derneği ödülünü kazandı. Ayrıca yine SNL'nin yazarı olarak 2002 yılında da Emmy Ödülü sahibi oldu.

Eylül 2005'te kızı Alice Zenobia Richmond'ı doğurdu ve doğum izni aldı. Fey'in rol aldığı Weekend Update adlı programda Fey'in doğum izni boyunca Fey'in rolünü Horatio Sanz oynadı. 22 Ekim 2005 günü Fey'in doğum izni bitti.


Popüler Sanatçılar

Jackie Chan

Jackie Chan Kimdir ?
Jackie Chan Filmleri Nelerdir ?

Van Damme

Van Damme Kimdir ?
Van Damme Filmleri Nelerdir ?

Jason Statham

Jason Statham Kimdir ?
Jason Statham Filmleri Nelerdir ?

Brad Pitt

Brad Pitt Kimdir ?
Brad Pitt Filmleri Nelerdir ?

Jet Li

Jet Li Kimdir ?
Jet Li Filmleri Nelerdir ?