Terminal - The Terminal (2004)Terminal - The Terminal
Terminal - The Terminal
2004 - ABD
Tür
Dram, Komedi
Süre
128 Dak.
Yönetmen
Steven Spielberg
Oyuncular
Tom Hanks , Stanley Tucci , Michelle Arthur , Catherine Zeta-Jones , Diego Luna , Chi McBride , Barry Shabaka Henley , Zoe Saldana , Michael Nouri , Jude Ciccolella , Scott Adsit , Valeri Nikolayev , Cas Anvar , Carl Alacchi , Mark Ivanir , Conrad Pla , Mik Scriba , Sasha Spielberg , Corey Reynolds , Jim Ishida , Danette Mackay , Laurie Meghan Phelps , Guillermo Di­az , Jeff Michael , John Eddins , Evelyne De La Cheneliere , Tanya Van Blokland , Sandrine Kwan , Thinh Truong Nguyen , Dilva Henry , Terry Haig , Robert Covarrubias , Carl Allen , Mike Ledonne , Buster Williams , Benny Golson , Matt Holland , Dusan Dukic , Kevin Ryder , Eddie Santiago , Janique Kearns , Ian Finlay , Ken Choi , Kevin Mukherji , Tonya Ivey , Joseph Davis , Lydia Blanco , Anastasia Basil , Dan Finnerty , Stephon Fuller , Carlease Burke , Susan Slome , Bob Morrisey , Ana Maria Quintana , Stephen Mendel , Rini Bell , Eddie Jones , Kumar Pallana
Senaryo
Andrew Niccol,  Jeff Nathanson,  Sacha Gervasi
Yapımcı
Steven Spielberg ,  Laurie MacDonald

Terminal, başrolünde Tom Hanks'in oynadığı politik komedi-drama türünde 2004 yapımı bir film. 1988'den 2006'ya kadar tam 17 yıl Paris-Charles de Gaulle Havalimanı'nda yaşayan Mehran Karimi Nasseri'den esinlenilerek çekilmiştir.

Steven Spielberg'ün gerçek bir olaydan esinlendiği ilgi çekici bir öyküye sahip bir politik komedi olan film, Doğu Avrupa'dan Krakozya adlı bir ülkeden New York'a gelen Viktor Navorski'nin (Tom Hanks) öyküsünü anlatıyor. Amerika yolundayken ülkesinde askeri darbe olması üzerine Viktor, New York'un JFK Uluslararası Havaalanında mahsur kalır. Pasaportu artık geçersiz olduğu için ABD'ye girme hakkını yitirmiş durumdadır. Ülkesindeki savaş bitinceye kadar havaalanı terminalinin transit yolcular salonunda beklemek zorundadır. Zamanla havaalanı görevlileri ile dost olur ve hatta bir hostesle (Catherina Zeta-Jones) arasında duygusal bir bağ gelişir. Havaalanının Güvenlik müdürü Frank Dixon (Stanley Tucci) Viktor'un varlığını bir türlü kontrol edemediği bürokratik bir facia olarak görür ve bu sorundan bir an önce kurtulmanın çaresini bulmaya çalışır. Viktor'un Amerikaya gelme amacı ise babasının bir zamanlar çok sevdiği Amerikalı bir müzik grubundan aldığı imzalı fotolardan eksik olanı tamamlamaktır. O sanatçıyı bulup imzalatmak için yolculuğa çıkmıştır.

Diğer Filmler

Kan ve Çikolata

Blood and Chocolate

Dram, Fantastik, Korku

2004

Youth in Revolt

Dram, Komedi, Romantik, Gençlik

2004

Tuzak

Switch

Dram, Gerilim

2004