Sıkı Dostlar - Goodfellas (1990)Sıkı Dostlar - Goodfellas
Sıkı Dostlar - Goodfellas
1990 ABD
Tür
Biyografi, Dram, Suç
Süre
146 Dak.
Yönetmen
Martin ScorseseMartin Scorsese
Oyuncular
Tobin Bell , Robert De Niro , Ray Liotta , Samuel L. Jackson , Joe Pesci , Lorraine Bracco , Paul Sorvino , Frank Sivero , Vincent Gallo , Mike Starr , Debi Mazar , Frank Vincent , Illeana Douglas , Michael Imperioli , Kevin Corrigan , Vincent Pastore , Tony Sirico , Tony Darrow , Johnny Williams , Margaret Smith , Stella Keitel , Chuck Low , Frank Dileo , Henny Youngman , Gina Mastrogiacomo , Catherine Scorsese , Charles Scorsese , Susan Varon , Manny Alfaro , Bob Golub , Tony Lip , Anthony Powers , Anthony Alessandro , James Quattrochi , Lawrence Sacco , Gaetano Logiudice , Garry Pastore , Berlinda Tolbert
Senaryo
Martin ScorseseNicholas Pileggi Martin Scorsese,  Nicholas Pileggi
Yapımcı
Irwin Winkler , Barbara De Fina , Bruce S. Pustin ,Irwin Winkler , Barbara De Fina

Goodfellas, 1990 yılında çekilen, Martin Scorsese'nin yönettiği, Nicholas Pileggi'nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanmış, Henry Hill adında bir gangsterin gerçek hikâyesini anlatan filmdir.

Filmin oyuncuları Ray Liotta (Henry Hill) , Robert De Niro (Jimmy Conway), Joe Pesci (Tommy DeVito), Lorraine Bracco (Hill'in karısı) ve Paul Sorvino (Paulie Cicero)'dur. Film 6 farklı dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı aktör dalında Joe Pesci ödül almıştır. Ayrıca BAFTA Ödüllerinde iyi film ödülünü almıştır.

Goodfellas, dünyaca ünlü sinema sitesi IMDB'nin tüm zamanların en iyi filmlerinin yer aldığı Top 250 listesinde 16. sırada, Empire Dergisi'nin 2008'de yayınlamış olduğu Top 500 listesinde 6. sırada ve Amerikan Film Enstitüsü'nün 1998'de yayınladığı ve 2007 yılında tekrar güncellediği Top 100 listesinde 92. sırada yer almaktadır.

Sıkı Dostlar, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Mafya üyesi Nicholas Pileggi'nin özyaşam öyküsünü anlattığı, en çok satanlar arasında yeralan kitaptan uyarlanan bu filmde, Martin Scorsese mafya dünyasına farklı bir bakış getiriyor. Bu film, mafya olgusunun toplumsal ve kültürel boyutlarını incelemesi ve gerçekçi anlatımıyla dikkat çekiyor. Sıkı Dostlar, En İyi Yönetmen ve En İyi Film de dahil olmak üzere, altı dalda Oscar ödülüne aday gösterilmiş, Joe Pesci En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını almıştı.

Diğer Filmler

Kayıp Kadın

Gone

Dram , Suç , Gizem

1990

Teklif

The Proposal

Komedi, Romantik

1990

Gülen Gözler

Aile, Dram, Komedi

1990

İkiz Ejderler

Twin Dragons

Aksiyon, Komedi, Suç

1990

Ölüm Madeni

Dead Mine

Aksiyon, Korku

1990