Şeytan - The Exorcist (1973)Şeytan - The Exorcist
Şeytan - The Exorcist
1973 ABD
Tür
Gerilim, Korku
Süre
122 Dak.
Yönetmen
William Friedkin William Friedkin
Oyuncular
Ellen Burstyn , Max von Sydow , Lee J. Cobb , Kitty Winn , Jack MacGowran , Linda Blair , Jason Miller , Peter Masterson , Barton Heyman , Rudolf Schündler , Robert Symonds , Arthur Storch , Reverend Thomas Bermingham , Reverend William Omalley
Senaryo
William Peter Blatty William Peter Blatty
Yapımcı
William Peter Blatty , Noel Marshall , William Peter Blatty ,  Noel Marshall

Yeni filminin çekimleri sırasında 12 yaşındaki kızı Regan'ın tuhaf eylemler sergilemeye başladığını fark eden aktris Chris MacNeil, kızını doktora götürür. Doktorlar beyninde geçici bir hasar olabileceğini söyleseler de bu vaka daha önce rastlanmamış türdendir. Bir seri tıbbi testten sonra küçük kızın hiçbir sorunu olmadığı ortaya çıkar. Ancak Regan'ın tuhaf halleri sona erecek gibi değildir. Küçük kız son derece şiddetli bir şekilde titremekte, garip sesler çıkarıp hiçbir anlamı olmayan hareketlerde bulunmaktadır. Bu ürkütücü durum karşısında çaresiz kalan Chris, kızını aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin'e götürür. Peder, Regan'ın içine şeytan girdiğini tespit edecek, aile çaresizce bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.
Korku-gerilim sinemasının en esaslı öncül filmlerinden biri olan 'Şeytan' William Peter Blatty'nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır.