Öteki - The Double (2013)Öteki - The Double
Öteki - The Double
2013 - ABD , İngiltere
Tür
Dram, Komedi
Süre
93 Dak.
Yönetmen
Richard Ayoade
Oyuncular
Jesse Eisenberg , Mia Wasikowska , Chris Odowd , Sally Hawkins , Wallace Shawn , Cathy Moriarty , James Fox , Gemma Chan , Noah Taylor , Rade Serbedzija , Paddy Considine , Craig Roberts , Nathalie Cox , Phyllis Somerville , Kobna Holdbrook-smith , Joanna Finata , Morrison Thomas , Kierston Wareing , Lloyd Woolf , Karima Riachy , Tony Rohr , Susan Blommaert , Zoe Grisedale
Senaryo
Richard Ayoade, Avi Korine
Yapımcı
Amina Dasmal ,  Andy Stebbing

'Freud'un bahsettiği biçimiyle ‘tekinsizlik' filmin ruhuna cuk oturdu.' Simon her şeyden önce utangaç bir adamdır. İşyerinde herkesin unuttuğu, annesi tarafından küçümsenen ve rüyalarının kadını tarafından bir türlü fark edilmeyen bir adamdır. Dışlanmışlığını ve dünyanın ona kayıtsızlığını değiştirmek içinse elinden pek bir şey gelmemektedir. Ta ki, işyerine ona tıpatıp benzeyen James gelene kadar. James onun fiziksel olarak ikizidir ama karakter olarak tam zıttıdır. Kendine güveni, karizmatikliği ve kadınlarla çok iyi geçinebilmesiyle bir anda herkesin gözdesi oluverir.

Simon'ın tam da korktuğu gibi, James yavaş yavaş onun bütün yaşamını ele geçirmeye başlar. Dostoyevski'nin ‘Öteki'sinin oldukça yaratıcı bir uyarlaması olan film, kurduğu karanlık ve Kafkaesk atmosferle dikkat çekiyor. Richard Ayoade bu ikinci filminde, nev-i şahsına münhasır mizah anlayışıyla tedirgin edici ama oldukça da komik, daha önce pek görmediğimiz tuhaf bir dünya yaratıyor. Tek kelimeyle muhteşem!

Diğer Filmler

Dhoom 3

Aksiyon

2013

Locke

Dram, Gerilim

2013