Mr. Banks (2013)Mr. Banks
Mr. Banks - Saving Mr. Banks
2013 - ABD
Tür
Biyografi, Dram, Komedi
Süre
118 Dakika
Yönetmen
John Lee Hancock
Oyuncular
Tom Hanks , Colin Farrell , Emma Thompson , Paul Giamatti , Jason Schwartzman , Ruth Wilson , Rachel Griffiths , B.j. Novak , Bradley Whitford , victoria summer , Kathy Baker , Anna Roberts , Dendrie Taylor , Ronan Vibert , Mia Serafino , Annie Rose Buckley , Lily Bigham , Melanie Paxson , Jerry Hauck , Laura Waddell , Fuschia Sumner , David Ross Paterson , Michelle Arthur , Michael Swinehart , Bob Rusch , Paul Tassone , Luke Baines , Demetrius Grosse , Steven Cabral , Kimberly DArmond , Claire Bocking , Marc Abbink , Christine Ames , Ashlee-Rose Barnett , Alexandra Surer , Robert Stilwell , Kristy Staky , Frank Scozzari , Anna Rekota , Leslie Ranne , Alan Mueting
Senaryo
Sue Smith, Kelly Marcel
Yapımcı
Ian Collie , Alison Owen , Philip Steuer

Amerikalı sinemacı Walt Disney iki kızına Mary Poppins hakkında bir film yapmak için söz verir. İlk başta orijinal romanın yazarı P.L. Travers'dan izin alması gerekmektedir. 1961'de yazar Londra'dan Hollywood'a Disney projesini görüşmek için gelir. Fakat yüzleşemediği bazı acıları ve hesaplaşmaları vardır. California'da kaldığı süre boyunca Avusturalya'daki ailesinin geçmişte çektiği sıkıntıları anımsar. O sene kaybettiği babası Mr. Banks karakterine ilham kaynağı olmuştur. Travers ve Disney film için anlaşmaya varırlar ama Walt Disney'in de masaya getireceği şartlar vardır.

Disney'in klasikler arasına girmiş filmi Mary Poppinsin ortaya çıkış sürecini ve kamera arkasını ele alan filmin yönetmenliğini Pamuk Prenses ve Avcı filminin senaryosuna imza atmış olan John Lee Hancock üstleniyor. Senaryo ise Sue Smith ve Kelly Marcel ikilisine ait. Filmde Walt Disney'i ise Tom Hanks canlandırıyor.