Maymunlar Cehennemi: Başlangıç - Rise of the Planet of the Apes (2011)Maymunlar Cehennemi: Başlangıç - Rise of the Planet of the Apes
Maymunlar Cehennemi Başlangıç - Rise of the Planet of the Apes
2011 - ABD
Tür
Bilim Kurgu, Aksiyon
Süre
105 Dak.
Yönetmen
Rupert Wyatt
Oyuncular
Brian Cox , James Franco , Andy Serkis , Don Cheadle , John Lithgow , Christopher Gordon , Tom Felton , Chelah Horsdal , Richard Ridings , Jamie Harris , Fernando Lara , Tyler Labine , Sonja Bennett , Leah Gibson , David Oyelowo , Karin Konoval , Adrian Hough , Panou , Jeb Beach , Freida Pinto , Robin Nielsen , Kevin Ogrady , James Pizzinato , Evans Johnson , Terry Notary , Elizabeth Weinstein , Kis Yurij , Monica Mustelier , Tracy Spiridakos , Hal Myshrall , ıvan Wanis-ruiz , Luc Roderique , Johnny Otto , Syn Narula , Matteo Mazziotti , Mark Henriques , Meredith Grantier , Trevor Carroll , Madison Bell , Devyn Dalton , Gordon Douglas Myren , Mattie Hawkinson , Ginger Ger , Yapımcılar Amanda Silver , Thomas M. Hammel , Rick Jaffa , Kurt Williams , Peter Chernin , Dylan Clark
Senaryo
Rick Jaffa,  Amanda Silver
Yapımcı
Rick Jaffa , Amanda Silver

İlki 1968 yılında çekilen Planet of the Apes serisinin en yeni filmi olan Rise of the Planet of the Apes, safkan bir bilimkurgu/aksiyon...San Francisco'da ve günümüzde geçen hikayede genetik mühendislerinin, maymunların beyinlerini geliştirmek için yaptıkları deneyler sonucunda maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaş konu ediliyor.

Filmin kadrosunda geçtiğimiz yıl Oscar'a aday olan James Franco'nun yanı sıra, Freida Pinto, John Lithgow ve Brian Cox gibi isimler de var.

Rupert Wyatt'ın yönettiği film, önceki orijinal filmlerin senaryosundan devam etmiyor ama onlardan bazı etmenler alarak daha da orijinal bir yeni hikaye yaratıyor. Mitolojinin bir kısmını ele alıyor diyebiliriz. Film aynı zamanda devamının çekilebilmesine yardımcı olacak öğeler de içeriyor.