Kara Şövalye Yükseliyor - The Dark Knight Rises (2012)Kara Şövalye Yükseliyor - The Dark Knight Rises
Kara Şövalye Yükseliyor - The Dark Knight Rises
2012 - ABD
Tür
Aksiyon, Fantastik, Macera
Süre
165 Dak.
Yönetmen
Christopher Nolan
Oyuncular
Marion Cotillard , Anne Hathaway , Christian Bale , Michael Caine , Morgan Freeman , Liam Neeson , Tom Hardy , Gary Oldman , Matthew Modine , Joseph Gordon-levitt , Chris Ellis , Uri Gavriel , Brett Cullen , Juno Temple , Daniel Sunjata , Nestor Carbonell , Tom Conti , Christopher Judge , Joey King , Alon Aboutboul , Duane Henry , Josh Pence , Sophia Gilberto
Senaryo
Christopher Nolan,  Jonathan Nolan,  Bob Kane,  David S. Goyer
Yapımcı
Emma Thomas ,  Charles Roven

Kara Şövalye Yükseliyor (İngilizce özgün adı The Dark Knight Rises), Christopher Nolan'ın yönettiği bir süper kahraman filmidir. Filmin senaryosu kardeşi Jonathan Nolan ve David S. Goyer tarafından yazılmıştır. DC Comics'in kurgusal karakteri Batman'den uyarlanan 2005 tarihli Batman Başlıyor (Batman Begins) ve 2008 tarihli Kara Şövalye (The Dark Knight) film serisinin, son filmidir. Film 2008 yapımı The Dark Knight filmi'nin devamı niteliğindedir. Başlıca oyuncu kadrosu; Christian Bale Bruce Wayne/Batman olarak başrolde yer almakta, Michael Caine Alfred Pennyworth rolünde, Gary Oldman James Gordon rolünde, Morgan Freeman Lucius Fox rolünde, Cillian Murphy Dr. Jonathan Crane rolünde olmak üzere ana kadro bu şekildedir.Yeni rollerde ise Anne Hathaway Selina Kyle rolünde ve Tom Hardy Bane rolünde yer almıştır.

Christopher Nolan bu film ile seri'nin üçüncü filmini tamamlamış oldu. her ne kadar başlarda tereddüt olsa ise, Nolan bu tereddüte rağmen, kardeşi ve Goyer ile birlikte, üçüncü filmin senaryo hikaye kısmını geliştirmeye başladılar. Ayrıca Nolan filmde yer alan Bane karakterini 1993 yılına ait Knightfall adlı çizgi romanın'dan ilham almıştır. Filmin Çekimleri ise, çeşitli yerlerde yer aldı.Jodhpur, Londra, Nottingham, Glasgow, Los Angeles, New York, Newark ve Pittsburgh'da dahil olmak üzere. Nolan resim kalitesini optimize etmek için The Dark Knight gibi filmde IMAX kameralar fazla kullanılmıştır.

Filmin prömiyeri 16 Temmuz 2012 tarihinde New York'ta gerçekleştirildi.Film 19 Temmuz 2012, tarihinde Avustralya ve Yeni Zelanda'da gösterime girdi. Kuzey Amerika ve İngiltere'de 20 Temmuz 2012 tarihinde gösterime girdi. Filmin ABD'nin Colorado eyaletindeki Denver kentinin, galasında yapılan silahlı saldırı sonucunda, 12 kişi hayatını kaybetmiş ve 58 kişi'de yaralanmıştır. Ayrı zamanda filmin müzikleri ise Hans Zimmer tarafından yapılmıştır.

Diğer Filmler

Batman Başlıyor

Batman Begins

Aksiyon, Fantastik, Macera

2012

Kara Şövalye

The Dark Knight

Aksiyon, Dram, Suç

2012

Büyük Hazine

National Treasure

Aksiyon, Dram, Gerilim, Gizem, Macera

2012