Hobbit 2: Smaug'un Viranesi - The Hobbit 2: The Desolation of Smaug (2013)Hobbit 2: Smaug'un Viranesi - The Hobbit 2: The Desolation of Smaug
Hobbit 2 Smaug'un Çorak Toprakları - The Hobbit 2 The Desolation of Smaug
2013 ABD , YeniZelanda
Tür
Fantastik, Macera
Yönetmen
Peter Jackson
Oyuncular
Benedict Cumberbatch , Martin Freeman , Evangeline Lilly , Elijah Wood , Cate Blanchett , Luke Evans , Hugo Weaving , Aidan Turner , Lee Pace , Ian Holm , Christopher Lee , Andy Serkis , Ian McKellen , Richard Armitage , Billy Connolly
Senaryo
Fran Walsh , Philippa Boyens
Yapımcı
Zane Weiner , Fran Walsh , Peter Jackson , Carolynne Cunningham
Diğer Adı
Hobbit 2

Hobbit üçlemesinin ilk filmi olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'un devam filmi olan yapım Misty Dağları'ndan başarıyla geçen Thorin ve beraberindekilerin Mirkwood ormanındaki zorlu maceralarına odaklanıyor. Yanlarında Büyücü Gandalf olmadan ormanı geçmek zorunda olan Hobbitler insanların yaşadığı bölgeye ulaştığında Bilbo Baggins'in cücelerle olan anlaşması da son bulacak. Yalnız Dağ'a ulaşmak zorunda olan ekip ulu ejder Smaug'un saklandığı inine giden Gizli kapı'yı bulabilecekler mi? Peki güneye doğru gizli bir görev peşinde olduğunu söyleyen Gandalf nerede?

Peter Jackson'ın yönetmenliğindeki filmin uyarlama senaryosu ise Jackson'ın yanı sıra yine Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'dan oluşan ekibe emanet.
Martin Freeman, Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Lee Pace, Hugo Weaving, Elijah Wood ve Cate Blanchett yine karşımıza çıkacak isimler.