Hayallerin Ötesinde - Imagine (2012)Hayallerin Ötesinde - Imagine
Hayallerin Ötesinde - Imagine
2012 - Polonya , İngiltere , Portekiz , Fransa
Tür
Dram
Süre
105 Dakika
Yönetmen
Andrzej Jakimowski
Oyuncular
Edward Hogg , Alexandra Maria Lara , Melchior Derouet , David Atrakchi , Lui­s Lucas , Teresa Madruga , Joi£o Vaz , Melchior Beslon , Francis Frappat
Senaryo
Andrzej Jakimowski
Yapımcı
François Dartemare , Mike Downey
Diğer Adı
Blind Watching

Görme yetisi olmayan Ian, Lizbonda görme engelliler için özel eğitim sağlayan manastırdan bozma bir enstitüye eğitmen olarak atanır. Hayat dolu idealist bir insan olan Ian buradaki öğrencilerine günlük olarak alışılmışın dışında eğitimler vermeye başlar. Mesela destek için baston kullanmayı reddeder, seslerin yankılarının kendilerini yönlendirmesi gerektiğine ve sorunlarının sadece dışarıdaki dünyayı hayal etmekle hallolduğuna inanmaktadır. Kendisi de baston kullanmamasına rağmen, normal görünen bir hayat sürmektedir. Öyle ki gerçekten görme engelli olduğuna inanmakta güçlük çekenler vardır.

Enstitüdeki öğrencilerden biri olan Eva da baston kullanmadan yürümeyi istemektedir. Ian onunla birlikte sokaklara atılarak, genç kadını daha önce görmediği bu dünyanın içerisinde farklı bir keşife çıkarır. Bu sırada onları takip eden bir diğer öğrenci Serrano da Ianın duyabildiği şeyleri duymak istemektedir. Ancak bütün bunlar enstitü müdürünün hoşuna gitmemektedir.

2013 Ağustosta Türkiyede gösterime giren filmde Ian rolünde Edward Hogg, öğrencisi Eva rolünde ise Alman aktris Alexandra Maria Larayı izliyoruz. Filmin yönetmeni ise Polonyalı Andrzej Jakimowski.