Exodus: Tanrılar ve Krallar - Exodus: Gods and Kings (2014)Exodus: Tanrılar ve Krallar - Exodus: Gods and Kings
Exodus Tanrılar ve Krallar - Exodus Gods and Kings
2014 - ABD , İngiltere , İspanya
Tür
Dram, Tarih
Süre
142 Dak.
Yönetmen
Ridley Scott
Oyuncular
Christian Bale , Joel Edgerton , Aaron Paul , Sigourney Weaver , Ben Kingsley , John Turturro , Indira Varma , Maria Valverde , Emun Elliott , Golshifteh Farahani , Hiam Abbass , Dar Salim , Ben Mendelsohn , Adrian Palmer , Ghassan Massoud , Kevork Malikyan , Barrie Martin , Joi£o Costa Menezes , Serhat Metin , David Georgiou , Christopher Sciueref , Andrew Tarbet , Sayed Kassem , Jorge Suquet , Anton Alexander , Alejandro Naranjo , Mens-Sana Tamakloe , Isaac Andrews , Gerard Monaco , Aaron Neil , Emeka Sesay , Umit Ulgen , Jane Thorne , Pepe Romay , Seslendirenler Umut Tabak , Canan Sanan , Ercan Demirel , Rıza Karaağaçlı , İskender Bağcılar , Ceyda Saltadal , Mazlum Kiper
Senaryo
Steven Zaillian, Bill Collage, Adam Cooper
Yapımcı
Ridley Scott ,  Peter Chernin

Ünlü yönetmen Ridley Scott'ın yönetmenliğini yaptığı film, Hz. Musa'nın hayatının önemli dönüm noktalarını konu ediniyor. Tevrat'ın bazı bölümlerinden esinlenerek yazılan hikaye, Musa'nın doğumu ve Mısır kraliyet ailesi tarafından evlat edilişiyle başlıyor. Sonrasında ise firavuna baş kaldırıp Mısır'da köle olarak çalıştırılan İbraniler'i serbest bırakılmasını sağlamasıyla başlayan ve ölümüne kadar geçen sürece odaklanıyor.

Senaryosunu Bill Collage, Adam Cooper ve Steven Zaillian'ın senaryosunu kaleme aldığı filmin başrollerini Christian Bale, Aaron Paul ve Ben Kingsley paylaşıyor.