Danimarkalı Kız - The Danish Girl (2015)Danimarkalı Kız - The Danish Girl
Danimarkalı Kız - The Danish Girl
2015 - ABD , İngiltere
Tür
Biyografi, Dram
Yönetmen
Tom Hooper
Oyuncular
Alicia Vikander , Amber Heard , Eddie Redmayne , Matthias Schoenaerts , Ben Whishaw , Emerald Fennell , Sebastian Koch , Adrian Schiller , Jeanne Abraham , Cosima Shaw , Ole Dupont
Senaryo
Lucinda Coxon
Yapımcı
Tom Hooper ,  Tim Bevan

David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı 2000 tarihli romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbenin (gerçek adı Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşıyor. Danimarkada ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Gottlieb ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerdaya (Alicia Vikander) bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegenerin tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel, hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.
Çekilip çekilmeyeceği 2008den beri konuşulan film, ilk kez 2015 Venedik Film Festivalinde gösterildi. İlk başlarda yönetmen olarak Lasse Hallström, oyuncu olarak Nicole Kidman, Rachel Weisz, Charlize Theron gibi isimler konuşulmuştu.

Diğer Filmler

Deadpool

Bilim Kurgu, Aksiyon, Fantastik

2015

Carol

Dram, Romantik

2015

Ip Man 3

Yip Man 3

Aksiyon, Biyografi, Dram

2015

Anestezi

Anesthesia

Dram, Gerilim

2015