Agora (2009)Agora
Agora
2009 - İspanya
Tür
Dram, Macera, Tarih
Süre
127 Dak.
Yönetmen
Alejandro Amenabar
Oyuncular
Rachel Weisz , Oscar Isaac , Clint Dyer , Richard Durden , Michael Lonsdale , Max Minghella , Ashraf Barhom , Marieclaire Camilleri , Homayoun Ershadi , Manuel Cauchi , Rupert Evans , George Harris , Sami Samir , Oshri Cohen , Yousef Joe Sweid , Andre Agius , Christopher Dingli , Amber Rose Revah , Harry Borg , Charles Thake , Charles Sammut , Clare Agius , Jean-pierre Agius , Alan Azzopardi , Anthony Ellul , Alan Paris
Senaryo
Alejandro Amenabar,  Mateo Gil
Yapımcı
Fernando Bovaira

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia.
 
Filmde Hypatiayı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghellanın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatianın trajik öyküsü.

Diğer Filmler

1408

Gerilim

2009

Ölüm Hızı

Kill Speed

Aksiyon, Gerilim, Macera, Suç

2009