Açlık Oyunları - The Hunger Games (2012)Açlık Oyunları - The Hunger Games
Açlık Oyunları - The Hunger Games
2012 ABD
Tür
Aksiyon, Dram, Gerilim, Gizem, Romantik, Psikolojik, Gençlik
Süre
142 Dak.
Yönetmen
Gary Ross
Oyuncular
Donald Sutherland , Elizabeth Banks , Woody Harrelson , Stanley Tucci , Josh Hutcherson , Toby Jones , Wes Bentley , Alexander Ludwig , Rhoda Griffis , Jennifer Lawrence , Kimiko Gelman , Isabelle Fuhrman , Leven Rambin , Lenny Kravitz , Liam Hemsworth , Dayo Okeniyi , Judd Lormand , Amandla Stenberg , Jack Quaid , Willow Shields , Kalia Prescott , Ethan Jamieson , Jacqueline Emerson , Amber Chaney , Latarsha Rose , Raiko Bowman , Annie Thurman , Dakota Hood
Senaryo
Billy Ray Cyrus,  Suzanne Collins
Yapımcı
Jon Kilik , Robin Bissell , Aldric Laauli Porter , Suzanne Collins , Nina Jacobson , Bryan Unkeless

Açlık Oyunları orijinal adıyla The Hunger Games Amerikalı yazar Suzanne Collins tarafından yazılan, 2008'de yayımlanan gençlik romanıdır. Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika'da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem'de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen'nın ağzından anlatılmaktadır. Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Açlık Oyunları her yıl ülkenin on iki mıntıkasından seçilen 12-18 yaş arası bir kız ve erkeğin tek kişi kalana kadar savaştığı bir televizyon programıdır.

Kitap eleştirmenlerden ve yazarlardan (örneğin Stephen King'ten) pozitif geri dönüşler aldı. Bazı eleştirmenler, kitabın bazı yönlerden Collins'in önceki çalışmalarına ve 1993'te yayımlanan Japon romanı Battle Royale'e benzediğini söylese de genel olarak kitabın hikayesi ve karakterlerin işlenişi beğenildi. Collins kitabı yazarken Yunan mitolojisinden ve günümüz Reality show'lardan ilham aldı. Kitap içlerinde California Young Reader Medal'ın da bulunduğu pek çok ödül kazandı, 2008'de Publishers Weekly tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçildi.

Açlık Oyunları ciltli olarak ilk kez 14 Eylül 2008'de Tim O'Brien yaptığı kapak tasarımıyla, Scholastic tarafından yayımlandı. Daha sonra ciltsiz, audiobook ve e-kitap olarak da yayımlandı. 200.000'lik ilk baskıdan sonra, kitap Şubat 2010'a kadar 800.000 kopya sattı, 26 dile çevrildi ve 38 ülkede yayımlandı. Açlık Oyunları üçlemesinin ilk romanıdır. Diğer iki kitap ise sırasıyla Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş'tur. Kitap 2012'de sinemaya uyarlandı. Gary Ross tarafından yönetilen filmde Collins yardımcı yazar ve yapımcı olarak yer aldı.

Diğer Filmler

Benim Adım Khan

My Name is Khan

Dram, Gerilim, Romantik

2012

Project X

Komedi

2012

Sevimli Canavarlar

Monsters, Inc

Animasyon, Komedi, Macera

2012

Avukat

Michael Clayton

Dram, Gizem, Suç

2012

Battleship

Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera

2012