5. Dalga - The 5th Wave (2016)5. Dalga - The 5th Wave
5. Dalga - The 5th Wave
2016 - ABD
Tür
Bilim Kurgu
Yönetmen
J Blakeson
Oyuncular
Chloe Grace Moretz , Maika Monroe , Maggie Siff , Liev Schreiber , Nick Robinson , Tony Revolori , Ron Livingston , Marc John Jefferies , Nadji Jeter , Terry Serpico , Chelsea Hayes , Barbara Vincent , Gabriela Lopez , Zackary Arthur , Maria Bello , McKaley Miller , Alex Roe , Talitha Bateman
Senaryo
Susannah Grant
Yapımcı
Tobey Maguire ,  Graham King
Diğer Adı
The Fifth Wave - Beşinci Dalga

Dünya dışı varlıklar (Others) tarafından gerçekleştirilen 4 saldırı dalgası, bütün dünyayı alt üst etmiştir. İlk dalgada dünya elektriksiz kalmış, ikinci dalgada tsunamilerle kelimenin gerçek anlamıyla yer yerinden oynamış, üçüncü dalgada ise salgın hastalık milyarlarca insanı kırıp geçirmiştir. Dördüncü dalgada insan formuna bürünmüş saldırganlar, dünyanın geri kalan insanlarını teker teker ortadan kaldırmaya başlamışlardır. Geride kalan çok çok az insan için karşıdaki kişiye güvenmek imkansız bir hale gelmiştir.
5. dalga artık kaçınılmazdır ve 16 yaşındaki Cassie Sullivanın (Chloe Grace Moretz) tek amacı, Diğerlerinin eline düşmüş olan kardeşi Sammyi kurtarmaktır. Bu esnada tanıştığı Evan Walkera (Alex Roe) ister istemez güvenmek zorunda kalacaktır.
Film, 2013 yılında Rick Yanceynin yazdığı aynı adlı çok satan kitaptan uyarlandı.